SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO
Udzielany jest w II niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 12:30 (w lipcu i sierpniu o godz. 11:00); oraz IV sobotę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18:00 (17:30 - czas zimowy). Dodatkowo w święto Św. Szczepana (26 XII) i w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 12:30 .
Rodzic zapisuje dziecko do chrztu św. w kancelarii parafialnej osobiście przynajmniej dwa tygodnie wcześniej. Należy dostarczyć następujące dokumenty: akt urodzenia dziecka USC, świadectwo ślubu rodziców (jeśli był zawierany poza naszą parafią) oraz zaświadczenia rodziców chrzestnych z parafii miejsca zamieszkania, potwierdzające spełnienie wymagań Prawa Kanonicznego do podjęcia funkcji chrzestnych. Kandydaci na rodziców chrzestnych z terenu naszej parafii zaproszeni są do kancelarii parafialnej w celu odbycia rozmowy duszpasterskiej weryfikującej spełnienie wymagań co do podjęcia obowiązków wynikających z funkcji rodzica chrzestnego.
Rodzicami chrzestnymi mogą być tylko Ci, którzy: są katolikami, prowadzą życie zgodne z wiarą (regularnie uczestniczą w każdą niedzielę i święta w Mszy św., przystępują systematycznie do spowiedzi i komunii św., praktykują codzienną modlitwę). Przyjęli sakrament bierzmowania, ukończyli 16 rok życia, uczestniczyli bądź uczestniczą aktualnie w katechezie w szkole (należy okazać indeks katechizacji szkolnej). Jeżeli żyją w małżeństwie to sakramentalnym, nie w związku cywilnym, partnerskim czy konkubinacie- brak możliwości przystępowania do komunii św. Są wolni od jakiejkolwiek kary kanonicznej np. ekskomuniki.
Rodzice (jeżeli nie mają przeszkód do otrzymania rozgrzeszenia) i chrzestni odbywają przed uroczystością Chrztu św. sakrament spowiedzi a podczas Mszy św. przystępują do Komunii św. i ofiarują ją w intencji nowo ochrzczonego dziecka, jest to wyraz miłości i troski duchowej.
Rodziców i chrzestnych zapraszamy do udziału w katechezie przed chrztem, która odbywa się po wieczornej Mszy św. w poniedziałek, bezpośrednio w tygodniu chrztu.
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Co najmniej 3 miesiące przed planowanym terminem zawarcia sakramentu małżeństwa, narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej w celu odbycia rozmowy duszpastersko- kanonicznej (protokół przedślubny). Należy dostarczyć następujące dokumenty: dowód osobisty, zaświadczenie z USC o stanie wolnym, aktualnie świadectwo chrztu do sakramentu małżeństwa z adnotacją o bierzmowaniu, zaświadczenie ukończenia katechez przedślubnych i odbycia spotkań w poradni małżeńskiej, świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej- indeks katechizacji. Jeżeli narzeczeni nie są z naszej parafii, należy dostarczyć zgodę z jednej z własnych parafii na spisanie dokumentacji i udzielenie sakramentu małżeństwa w naszej parafii.
W dniu ślubu bardzo prosimy, aby przy kościele nie strzelać konfetti. Zaśmieca ono całe otoczenie kościoła, jest niemożliwością uprzątnąć teren na kolejne nabożeństwa. Prosimy o zrozumienie i za nie serdecznie dziękujemy
DUSZPASTERWO CHORYCH
Chorych z sakramentami odwiedzamy w I sobotę miesiąca od godz. 9:00. Dodatkowo przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, a w przypadkach zagrożenia życia o każdej porze. Chorych zgłaszamy w zakrystii bądź kancelarii parafialnej.
POGRZEB
Termin pogrzebu ustalamy w kancelarii parafialnej. Należy dostarczyć Kartę Zgonu z USC dla celów pochówku i Akt Zgonu na podstawie którego zapisane są dane osoby zmarłej do ksiąg parafialnych. Należy przedłożyć zaświadczenie o przyjęciu przez osobę zmarłą przed śmiercią sakramentów: namaszczenia i wiatyku- ostatnia komunia na drogę do wieczności. W przypadku zmarłych zamieszkałych poza naszą parafią należy dostarczyć zgodę z parafii zamieszkania na pogrzeb w naszej parafii.
SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA
- w tygodniu: pół godziny przed Mszą św.
- w Niedzielę podczas każdej Mszy św.
- Pierwszy czwartek miesiąca: rano- pół godziny przed Mszą św., wieczorem- od 16:30 do Mszy św. ( w wakacje od 17:00)
- Pierwszy piątek miesiąca: rano- pół godziny przed Mszą św., wieczorem- od 16:00 do Mszy św. ( w wakacje od 16:30)