Marek Litwa

Urodził się w 1968r. w Myślenicach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w roku 1995, gdzie studiował dyrygenturę chóralną w klasie mgr Anny Dworskiej oraz organy w klasie dr Marka Wolaka. Wykształcenie wokalne zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w klasie śpiewu solowego Zofii Altkorn, na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie mgr Zdzisława Adamkiewicza oraz uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach prowadzonych przez m. in. prof. Jadwigę Tritt-Gałęską, prof. Piotra Kusiewicza, prof. Jana Śmietanę, prof. Adama Szybowskiego, prof. Agnieszkę Monasterską, prof. Jana Łukaszewskiego oraz prof. Helmutha Rilinga.
W czasie studiów podjął pracę w Chórze Polskiego Radia w Krakowie na stanowisku artysty śpiewaka. Jednocześnie był członkiem chóru „Cantores Cracovienses”., Współpracował z Chórem Filharmonii Krakowskiej, Krakowskim Chórem Kameralnym, Chórem Filharmonii Śląskiej, Chórem Filharmonii Narodowej, Chórem Camerata Silesia, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis. W latach 1993-2012 prowadził intensywną działalność koncertową w Chórze Polskiego Radia pod kierunkiem wybitnych dyrygentów i kompozytorów m. in. K. Pendereckiego, W. Kilara, H.M. Góreckiego, Krenca, A. Wita, J. Maksymiuka, Ł. Borowicza, J. Semkowa, G. Gelmettiego, G. Sinopoliego, W. Pfaffa. Występy z czołowymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi dawały niepowtarzalne możliwości uczestniczenia w tworzeniu sztuki na najwyższym poziomie i owocowały udziałem w nagraniach archiwalnych, płytowych i koncertowych w kraju i za granicą (Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Węgry, Słowacja, Korea Płd., Izrael, Francja, Anglia, Hiszpania, Belgia). Brał udział w międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą takich jak: Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia, Muzyka w Starym Krakowie, Gaude Mater w Częstochowie, Warszawska Jesień, Rossini Opera Festival, Penderecki Festiwal-Munster.
Z Chórem Polskiego Radia brał udział w koncertowych wykonaniach oper m.in.
„Pajace” – R. Leoncavallo, Euryanthe” - K. M. Webera, „Lhirondelle Innattendue” - Sz. Laksa, „Maria”- R. Statkowskiego, „Lodoiska” – L. Cherubiniego, „Maria Padilla” - G. Donizettiego, „Monbar” - I. F. Dobrzyńskiego oraz w scenicznych wykonaniach oper:
Wilhelm Tell” - G. Rossiniego (1995-Pesaro, Włochy)
„Mojżesz i Aaron” - A. Schonberga
1998-Opera Darmstadt,
2002–Teatro Massimo Palermo,
2003-Opera Stuttgart,
2004-Opera Hamburg, „Fidelio” - L. van Beethovena (2011-Polska).
Swoją działalność muzyczną Marek Litwa wzbogacał równolegle pracą na stanowisku organisty: w Parafii MB Częstochowskiej na Os. Szklane Domy w Krakowie w latach 1994- 1996 (także prowadzenie chóru dziecięcego), w Parafii św. Jana Kantego w Krakowie w latach 1997 -1999 - organista i prowadzenie scholii dziecięcej, w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie w latach 2000-2006, w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach w roku 2012.Jednocześnie rozwijał swoje umiejętności pedagogiczne prowadząc różne formy kształcenia muzycznego: śpiewu solowego oraz nauki gry na instrumentach klawiszowych w Samorządowym Centrum Kultury w Zabierzowie (1995 - 1996), Młodzieżowym Domu Kultury w Krakowie (1996 -2012), Domu Kultury „Jordanówka”(2012 - 2016).
W latach 1996 - 2000 pracował w Młodzieżowym Domu Kultury (Parafia św. Jadwigi) jako kierownik Fili działającej przy Parafii św.Jana Kantego obejmującą działalność muzyczną: zajęcia nauki gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, skrzypce, flet, keyboard), orkiestrę dętą i chór dziecięcy.
W sierpniu 2012 objął stanowisko organisty w Kościele św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach i dyrygenta chóru parafialno- gminnego „Mogilanum”. Jako dyrygent kontynuuje wieloletnią działalność chóru wprowadzając nowe formy i nowe aranżacje (zespół instrumentalny, chór dziecięcy). Liczne koncerty chóru, także poza Parafią i Gminą obejmujące zarówno muzykę religijną jak i świecką, dają możliwość ciągłego rozwoju zespołu.


MAJÓWKA
we Francji i Hiszpanii
Lourdes-Barcelona
-Costa Brava
27 kwietnia – 4 maja 2025
Zobacz więcej...


Myśl

Gdy ludzie mówili, że księża nie żyją tym, co głoszą, Tischner za Schopenhauerem powtarzał: "A czy widzieliście taki drogowskaz, który by szedł do miasta?". Jeśli ksiądz nie żyje tym, co głosi, nigdy nie zajdzie do nieba. Ale jeśli ludzie nie pójdą tam, gdzie wskazują księża, skończą tak samo. To jest mega smutne, kiedy lekarze umierają na to co leczą. Ale jeśli ludzie zniechęcą się do medycyny tylko dlatego, że lekarze nie chcą jej stosować na sobie, to dopiero będzie epidemia. | Ks. Wojciech Węgrzyniak