Przygotowanie do bierzmowania

W naszej parafii bezpośrednie przygotowanie do bierzmowania odbywa się przez dwa lata. Rozpoczęcie proponowane jest uczniom klas 7 szkół podstawowych. Za dany rocznik – przez dwa lata – odpowiada jeden ksiądz Wikariusz. Szczegółowe propozycje formacyjne - obowiązki związane z przeżyciem tego czasu - mogą zatem różnić się dla poszczególnych roczników. Nie jest to jednak „widzimi się” księdza, lecz jego propozycja duszpasterska, która jest mniej lub bardziej doskonałym wypełnieniem zobowiązań przedstawionych w Wskazaniach Episkopatu Polski dotyczących przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wytyczne biskupów zawarte w tym tekście niestety, z wielu powodów, nie są jeszcze do końca wypełniane w naszej parafii. Zatem kłamstwem byłoby twierdzenie, że w obecnej sytuacji księża, w naszej parafii, utrudniają przyjęcie sakramentów. Staramy się, aby wymagania stawiane kandydatom do bierzmowania pomogły im spełnić wymogi prawa kanonicznego ( kanony 879 – 896) i były wypełnieniem wskazań zawartych w aktualnym nauczaniu Kościoła o tym sakramencie. Tylko wtedy przyjęcie sakramentu bierzmowania będzie nie tylko godne i nie będzie świętokradcze, ale także będzie owocne. Kapłan odpowiedzialny za przygotowanie do bierzmowania oraz Ksiądz Proboszcz musi mieć moralną pewność, że przystępujący do tego sakramentu spełnił wszystkie wymogi prawa i powinniśmy mu w tym pomóc, a nie próbować łamać jego sumienia.

Na czym ma polegać owocność tego sakramentu mówi krótko Konstytucja o Sakramencie Bierzmowania, papieża Pawła VI: „Przez sakrament bierzmowania odrodzeni na chrzcie otrzymują jako niewysłowiony Dar samego Ducha Świętego, który ich umacnia w szczególny sposób, a naznaczeni znamieniem tego sakramentu `doskonalej wiążą się z Kościołem […] i jeszcze bardziej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej obrony`”.

Obowiązki zaś kandydata do bierzmowania zwięźle przedstawia Wprowadzenie teologiczne i pastoralne: „Kandydat, aby otrzymać bierzmowanie powinien być ochrzczony. Ponadto, jeżeli ma używanie rozumu, powinien być w stanie łaski, odpowiednio pouczony i przygotowany do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Konferencje Episkopatu mają obowiązek określić program duszpasterski, aby kandydaci, zwłaszcza dzieci, zostali dobrze przygotowani do bierzmowania. (…) Przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, aby bierzmowanie poprzedziła odpowiednia katecheza, a spotkania kandydatów ze wspólnotą chrześcijańską i poszczególnymi wiernymi stanowiły dla nich skuteczną i wystarczającą pomoc w formacji do dawania świadectwa życiem chrześcijańskim i do wykonywania apostolatu. Ponadto ich pragnienie uczestniczenia w Eucharystii powinno być prawdziwe.”

Podejmując refleksję o bierzmowaniu, warto mieć w pamięci, te słowa z liturgii sakramentu: „Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad”. Czy znamy je na pamięć?


Informacje - Rok katechetyczny 2024/ 2025

Klasy VIII SP (2 rok przygotowania, po zaliczonym pierwszym roku)

- informacje wkrótce…

Klasy VII SP (1 rok przygotowania) i starsi (rozpoczynający i powtarzający 1 rok przygotowania)

> Kandydaci nie z naszej parafii przynoszą- nie zwlekając- zgodę na przygotowanie i przyjęcie sakramentu bierzmowania poza swoją parafią

> Osoby, które nie były u nas chrzczone i nie przystąpiły u nas do I Komunii świętej przynoszą wyciąg z księgi ochrzczonych (będzie sprawdzana kompletność informacji o chrzcie tych, którzy tutaj przystąpili do Komunii świętej- jeśli wpis nie jest pełny także będą musiały przynieść wyciąg z księgi ochrzczonych)

> Potwierdzenie bycia praktykującym katolikiem – sprawa fundamentalna dla przyjęcia sakramentów świętych

- Msze Święte w niedzielę i święta obowiązkowe potwierdzone w indeksie ( nie mam pomysłu jak inaczej do sprawdzić)

- Systematyczna spowiedź – min raz na 2 miesiące – potwierdzona w indeksie

> Pozytywny udział w katechezie szkolnej – prowadzenie zeszytu, pozytywna ocena (uczący się poza naszą parafią przynoszą na koniec każdego semestru opinię od katechety)

> Udział w nabożeństwach z intencją prośby o dary Ducha Świętego – modlitwa jest znakiem oczekiwania i pragnienia darów sakramentu, poznanie Kościoła i jego tradycji ( bierzmowanie mocniej jednoczy z Kościołem i zobowiązuje do jego obrony); Poświadczone w indeksie: -różaniec – 5; roraty – 3; droga krzyżowa – 3; gorzkie żale – 2; majówka- 5; czerwcówka- 3; jedno z nabożeństw całorocznych

> Udział w spotkaniach w małych grupach (planowane 10 spotkań na 1 rok)- to doświadczenie małej wspólnoty wiary (nie obowiązuje czynnych uczestników oazy) - terminy gdy wszyscy się zgłoszą

> Udział w celebracjach- wspólnych modlitwach (adwent, Wielkanoc, jedna adoracja oazowa w 2 pt miesiąca po mszy wieczornej)

> Udział w rekolekcjach wielkopostnych

> Wybieramy świadka do bierzmowania – do grudnia 2024r - najlepiej chrzestny; jeśli nie może być, to ktoś spełniający te warunki (bierzmowany, praktykujący- przyjmujący sakramenty, chodzący na katechezę)

> Propozycja wyjazdu na przedstawienie „Wyspa” do Myślenic, dnia 10.11.2024r. godz. 14.00 (zapisy do 11.10.2024r.)

> Propozycja wykorzystania jako pomoc – aplikację PentocostApp – wiadomości ode mnie, modlitwa, memy – (kod dołączenia - jHsdpIn3 )

> Proponuję udział w Wielkopostnym dniu skupienia WSTAŃ – organizowanym przez duszpasterstwo młodzieży


MAJÓWKA
we Francji i Hiszpanii
Lourdes-Barcelona
-Costa Brava
27 kwietnia – 4 maja 2025
Zobacz więcej...


Myśl

Jeśli chcesz, żeby cię wszyscy lubili, nikt cię nie będzie szanował. | ks. Piotr Pawlukiewicz